Jó kérdés, fél siker
Nézem a kormányszóvivői tájékoztatót, és elhatároztam, ez lesz az állatorvosi ló, amin majd jól elemezhetjük a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémia kérdezéstechnika mesterkurzusán, mit kellett volna kérdezni, hogyan kellett volna feltenni a kérdéseket, hogy a miniszter érdemi válaszokat adjon.
Ebben a tekintetben nincs semmi különbség az online újságírás, a televíziós- és rádiós újságírás között.
A kérdezéstechnika oktatás arra koncentrál, hogy miként ragadható meg a pillanat, hogy miként lehet a kérdés egy olyan paraván, amit nem tud megkerülni a válaszadó. A kiválasztott kormányinfó arról nevezetes, hogy a miniszter nyíltan a riporterek arcába mondta: “Az már az utolsó utáni csepp volt a pohárban, hogy téves előrejelzést adott az OMSZ augusztus 20-a estére.” Senki nem kérdezett ott rá arra, hogy van-e bármilyen dokumentum, ami ezt az állítást, vagyis, hogy régóta bajuk van a céggel, igazolja.
A kérdezéstechnika mesterkurzusról
Ez csak egy példa arra, hogy miként juthat lényegi információhoz az, aki nem hagyja magát, aki nem illetődik meg egy esetleg nyíltan szemérmetlen választól, vagyis aki készség szinten sajátítja el például a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémián az újságíró szakképzésben a kérdezéstechnikát.
Rákerestem, rengeteg helyen képeznek ma Magyarországon televíziós és rádiós újságírókat, online portálok számára szerkesztőket. Vannak olyan kurzusok, ahol nyíltan vállalják, maguk is propagandisták, ezt a tudást adnák tovább. Valamiért ezek a kurzusok kicsit olcsóbbak… De olyan újságíró képzést is találtam, ahol a szakma legjobbjai bukkannak fel. Nehéz választani.
A jó kérdés ebben a kihívásban talán az lehet… Hogyan csinálják a legjobbak? Hol van ilyen kurzus, ahol ők kínáljak a legnagyobb számban a tudásukat, ahol közvetlenül a profiktól lehet tanulni?
Újságíró akadémiánkon még elérhető néhány ilyen hely…
Vicsek Ferenc
JELENTKEZZ ITT A KÉRDEZÉSTECHNIKA MESTERKÉPZÉSRE!
Early Bird kedvezmény szeptember 9-ig!
A kurzus vezetője: Vicsek Ferenc
Meghívott előadók: