A szabadság ösvénye a fake news dzsungelben
Nemzeti agymosoda címen jelent meg az Élet és Irodalomban az a cikk, amiben arról vitatkoztam a politikai elemző, Böcskei Balázzsal, hogy a politikai propaganda, a fake news áradata fenyegeti-e a demokráciát.
Akit a részletek érdekelnek, itt egy link az íráshoz.
Most beleolvastam, kedvem lenne bemásolni, mert sok megállapítása ma is érvényes, és nagyon ide, a médiaoktatást támogató honlapra való. Azóta azonban, újabb kutatásokkal, még pontosabban sikerült bizonyítanom, hogy Magyarországon nem volt demokratikus a 2022-es országgyűlési választás, mert a politikai propaganda kampányban a kormányfő igazoltan hamis állításait nem volt lehetősége olyan széles körben cáfolni Márki-Zay Péternek, mint amilyen széles körben terjesztette Orbán Viktor a hamis vádakat. A kutatásról beszámolt a HVG és a MÚOSZ honlapja is.
Post truth
Van fontosabb küldetés a demokratikus nyilvánosság elkötelezett hívei számára ebben az igazságon túli (post truth) korban, mint a hamis hírek áradata elleni küzdelem? Post truth korszakról beszélnek a médiakutatók már évek óta, mert információs káoszt idézett elő az új médiumokon a kontroll nélküli megjelenés lehetősége. Az intézményes hazudozásban annak van több esélye a közösség meggyőzésére, akinek több a pénze.
Egy ilyen világban különösen értékes tudás a hamisság felismerésének képessége. A módszertan többnyire elsajátítható. Lényegében korábban se tett mást az elkötelezett újságíró, minthogy feltárta a valóságot, leleplezte a tévedést, a csúsztatást, a hazugságot, a szándékos félrevezetést.
„Visszhang kamra”
Ma azonban részben sokkal könnyebb, részben sokkal nehezebb ez a munka. Könnyebb, mert a neten a hiteles források másodpercek alatt elérhetőek, másrészt nehezebb, mert a buborék effektus, vagy másik szóhasználattal „visszhang kamrának” nevezett működési modell miatt a megvezetett csoportok tagjai sokkal nehezebben érhetőek el, mint akár néhány évtizeddel ezelőtt, amikor még a közszolgálati médiumok sokkal megbízhatóbb voltak.
“A jó riporter lényegében köztársasági elnök”
A minap a köztársasági elnök, máig tisztázatlan okból, riportot készített a Fertő-tavi gigantikus turisztikai fejlesztésért felelős vezérigazgatóval. Rossz PR anyagot izzadt ki magából Áder János.
Annyi értelme azért volt a különleges vállalkozásnak, hogy egyértelművé tette, a jó riporter lényegében köztársasági elnök, mert szabadon azt kérdezhet, amit akar, nem kell senkire se tekintettel lennie, elég, ha “csak” az igazság kiderítése hajtja. Ez az Újságíró Akadémia küldetése, ilyen szakemberek képzése. Aki ezt a pályát választja, az úgy készüljön, mintha köztársasági elnöknek készülne, és akkor biztos nem kell attól tartania, hogy véletlenül Áder Jánossá válik…
Vicsek Ferenc
Tag:álhírek, fake news, tanáraink, Vicsek Ferenc